Proč se nejlépe těží s pomocí grafických karet?

Mining rig pro těžbu kryptoměn
Mining rig pro těžbu kryptoměn

Těžba kryptoměn je fenoménem poslední doby a není dne, kdy by se Bitcoin nebo některý ze zástupu jeho nástupců neobjevil ve sdělovacích prostředcích. Kromě zpráv o raketově rostoucích cenách, anonymitě a krypto-peněženkách se často objevují i reportáže spojující s kryptoměnami nedostatek grafických karet, které těžaři z obchodů zkrátka vykoupili. Proč jsou ale grafické karty pro těžení tak důležité? Proč se při operacích využívá výpočetního výkonu GPU jednotek spíše než výkonu procesorů?

Jak se těží kryptoměny?

Ilustrační kresba: Učíme se o bitcoinech
Ilustrační kresba: Učíme se o bitcoinech

Základní charakteristikou celého systému kryptoměn je jeho decentralizace, neexistuje žádná centrální autorita, žádný centrální server. To přináší mnoho výhod, stejně jako řadu problémů, které je třeba vyřešit. Především jde o to, jak bez existence centrální autority zajistit kontrolu a ověřování jednotlivých transakcí. Tuto kontrolu tedy provádí sami uživatelé výměnou za odměnu v podobě určité částky v dané kryptoměně. Tento proces, tzv. těžba (pomocí například mining rigů), spočívá obecně v řešení určitých matematických úloh, které se neustále opakují až do nalezení správného řešení. Čím vyšší výkon má těžař k dispozici, tím rychleji je schopen právě ono jedno správné řešení nalézt.

CPU – proč se pro těžbu nehodí?

Ilustrační obrázek: Procesor těží coiny
Ilustrační obrázek: Procesor těží coiny

Procesory (CPU) jsou navrženy pro provádění komplexních operací dle požadavků softwaru. Svojí strukturou jsou uzpůsobeny pro instrukce typu „if“, tj. „když je splněna podmínka A, proveď B“. Procesor je navíc zatížen prováděním dalších operací jako je přiřazování přednostních práv jednotlivým programům či operačnímu systému. Z uvedeného je tak zřejmé, proč není CPU jednotka příliš vhodná pro přímočaré výpočty prováděné v mohutných počtech a proč je tak pro některé úkoly na místě hledat jiný nástroj.

GPU – stvořena pro těžbu

Těžební rig složený z grafických karet Sapphire
Těžební rig složený z grafických karet Sapphire

Na rozdíl od procesorů jsou grafické jednotky koncipovány jinak, jejich primárním úkolem je vykreslovat obrovské množství pixelů na obrazovku, jednou, podruhé, po tisící – znovu, znovu a znovu. Zatímco procesor si lze představit jako management továrny sestávající z několika málo lidí vyškolených pro řízení a rozhodování, grafická karta hraje roli zástupu dělníků, kteří den co den opakují jednu a tutéž činnost. Právě to je ovšem shodou okolností něco, co potřebuje těžba kryptoměn – rutinní, neustále se opakující matematické výpočty.

Právě z tohoto důvodu začalo docházet k vykupování grafických karet těžaři. Problém se potom týkal především karet AMD, které pro těžbu poskytovaly díky svojí architektuře vyšší výkon než karty druhého velkého hráče na trhu s grafickými jednotkami – firmy nVidia. Nutno podotknout, že trh rychle zareagoval a začal se objevovat hardware již přímo určený pro těžbu kryptoměn. Pro těžbu Bitcoinu je již těžba prostřednictvím specializovaných ASIC jednotek nezbytná, pro některé jiné kryptoměny je však těžba pomocí GPU stále reálná a mnohými provozovaná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *